Ideja par īpašām sauļošanās mašīnām radās jau XX gs. divdesmitajos gados, sabiedrībai tās tika prezentētas kā panaceja pret visdažādākajām slimībām. Pēc 60 gadiem ASV atvērās pirmais solārijs, pēc tam – vēl viens, un jau ātri vien iedegums kļuva moderns visā pasaulē. Tiesa, ar laiku atklājās, ka iedegums nav tik nevainīgs, tieši otrādi – tas var kaitēt veselībai, tādēļ mediķi sāka izglītot sabiedrību. Ārsti nenogurstoši stāsta par iedeguma kaitīgumu, simtiem sabiedrībā pazīstamu cilvēku, kas dēļ pārāk lielas aizraušanās ar solārijiem ir saslimuši ar ādas vēzi, dalās ar saviem skumjajiem stāstiem un cenšas pasargāt cilvēkus no kļūdām, kas tiem var maksāt dzīvību. Tomēr solāriju popularitāte pasaules attīstītajās valstīs samazinās ļoti lēnu. Tā, piemēram, ASV 2016.gadā darbojās 9,5 tūkstoši solāriju, kas gadā apkalpoja apmēram 30 miljonus cilvēku. Kādēļ solāriji ir tik populāri?
Atkarība no sauļošanās
Džordžtaunas universitātes Medicīnas centra zinātnieku 2017.gadā veiktā pētījuma rezultāti atklāj, ka 20% solāriju apmeklētājām ir vērojamas atkarības no sauļošanās pazīmes. “Šī apmeklētāju kategorija ir stingri pārliecināta, ka iedegums ir veselīgs, tādēļ pēc saules vannām viņi jūtas lieliski. Taču ar laiku šīs sajūtas kļūst vājākas un to vietā parādās depresijas simptomi. Bet tas nozīmē, ka atkal ir jādodas vai nu uz solāriju, vai nu uz pludmali,” saka pētījuma autori.
Nav nejauši, ka zinātnieki liek vienādības zīmi starp solārija apmeklējumu un došanos uz pludmali, jo nav tāda jēdziena kā “veselīgs iedegums”. Lai arī kur jūs neļautos ultravioleto staru iedarbībai, tie nodara neatgriezenisku kaitējumu jūsu ādai: tā kļūst sausa, parādās pigmenta plankumi un grumbiņas, paātrinās ādas novecošanas process, bet vissvarīgākais – vairākas reizes palielinās risks saslimt ar ādas vēzi, tostarp ar visagresīvāko audzēja formu – melanomu.
Saprast iemeslu
Kādā melanomai veltītā pētījumā tika aptaujātas 63 saslimušas pacientes, un 61 no viņām atzina, ka agrāk aktīvi apmeklējusi solāriju. “Izpratne par mehānismiem, kas cilvēkiem izraisa atkarību no sauļošanās, mediķiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem ir ļoti svarīga, jo tā ļaus mums radīt metodes, kā ar šo atkarību cīnīties un kā mudināt sabiedrību atteikties no sauļošanās,” saka Starptautiskā ādas vēža fonda speciālisti.
Vai var sauļoties droši?
Taču ko darīt tiem, kas ir pieraduši sauļoties un pēc solārija vai pludmales apmeklējuma patiešām jūtas lieliski? Vai ir kāds veids, kā saglabāt sauļošanās priekšrocības un samazināt trūkumus? Diemžēl zinātniski pētījumi viennozīmīgi atklāj, ka droša veida kā sauļoties vienkārši nav. Lūk, kādus ieteikumus cilvēkiem ar solāriju atkarību sniedz Ādas vēža fonda speciālisti.
1. Lietojiet pašiedeguma līdzekļus. Ir pieejami daudzi līdzekļi, pateicoties kuriem jūsu āda iegūs kāroto zeltaino vai šokolādes toni. Un tas būs patiešām drošs iedegums.
2. Apmeklējiet sporta nodarbības. Fiziskas slodzes laikā izstrādājas endorfīni – laimes hormoni, pateicoties tiem, jums vienmēr būs labs garastāvoklis (bet pateicoties sportam – teicama fiziskā forma).
3. Nekad neizejiet no mājas, neieziežot ādā saules aizsargkrēmu un neuzvelkot saulesbrilles!
4. Ievērojiet veselīgu dzīves veidu, tas paredz saprātīgas fiziskās aktivitātes, pareizu uzturu un pietiekamu šķidruma uzņemšanu. Ķermenis, jūtot rūpes, reaģēs ar labu garastāvokli un mirdzošu ārējo izskatu.