Protams, visi vecāki vēlas, lai viņu bērni būtu veseli, un attiecīgi arī rīkojas. Diemžēl daudzi pieaugušie nenovērtē risku, kuram pakļauj savas atvases, ļaujot mazajiem atrasties saulē bez atbilstošas aizsardzības. Maiami universitātes zinātnieki aptaujāja vietējos iedzīvotājus, lai noskaidrotu, cik labi vecāki ir informēti par to, kā aizsargāt bērnus no saules stariem. Rezultāti bija visai bēdīgi: 12% respondentu atzina, ka viņu bērni ir sauļojušies vecumā līdz sešiem mēnešiem, bet 3% vecāku atklāja, ka bērni ir apdeguši saules staros. Kā aizsargāt bērna ādu no ultravioleto staru kaitīgās ietekmes?
No dzimšanas līdz sešiem mēnešiem
Šā vecuma bērnu āda ir ārkārtīgi jutīga, tādēļ vislabāk vispār nepakļaut to ultravioleto staru iedarbībai, īpaši laikā no plkst. 10:00 līdz 16:00, kad saule ir īpaši aktīva. Aprīkojiet ratiņus ar saules aizsargu un pastaigu laikā centieties turēties ēnā. Tāpat neaizmirstiet par aizsardzību, kuru nodrošina pareizi izvēlēts apģērbs – tam jābūt gatavotam no dabiskiem materiāliem un pilnībā jānosedz bērna rokas un kājas. Noderīgi aksesuāri ir panamas cepurītes ar platām malām un saulesbrilles (daudzos veikalos var iegādāties īpašus bērnu modeļus ar elastīgām gumijām).
Kad bērns atrodas automašīnā, viņš var saņemt bīstamu ultravioletā starojuma devu. Neskatoties uz to, ka stikls aiztur lielāko daļu ultravioleto B staru, kas ir lielākais saules apdegumu avots, ultravioletie A stari iekļūst cauri stikliem. Abu veidu saules stari rada DNS bojājumus, kas var izraisīt ādas vēzi, tādēļ neaizmirstiet aizklāt savas mašīnas logu ar saules aizsargekrāniem.
Seši mēneši – laiks sākt lietot saules aizsarglīdzekļus!
Ja jūsu mazulis ir sasniedzis pusgada vecumu, ir laiks sākt lietot saules aizsarglīdzekļus. Ieteicams izvēlēties ūdeni atrūdošus losjonus vai plaša spektra izsmidzināmos līdzekļus, kuriem ir vismaz SPF-15. Pievērsiet uzmanību aktīvajām sastāvdaļām: ja līdzeklis satur cinka oksīdu un titāna dioksīdu, tad tas labi aizsargās ādu, vienlaikus alerģisku reakciju attīstības risks būs būtiski mazāks. Tomēr pirms pirkšanas noteikti pārbaudiet, kā mazuļa āda reaģē uz konkrēto līdzekli: ja pēc uzklāšanas uz bērna delma locītavas iekšpuses parādās kairinājums, izvēlieties citu līdzekli. Saules aizsarglīdzekli uzklājiet uz visām atklātajām bērna ķermeņa daļām aptuveni 30 minūtes pirms došanās ārā un atkārtojiet to ik pēc divām stundām vai arī pēc peldes vai tad, ja mazais spēcīgi sasvīst. Neaizmirstiet par slēgtu apģērbu, panamu ar platām malām un saulesbrillēm!
Sasniedzot viena gada vecumu
Bērni aug, taču noteikumi, kā aizsargāties no saules stariem, nemainās – slēgts apģērbs, saules aizsarglīdzekļi, panamas un saulesbrilles. Ja vēlaties nodrošināt mazulim papildu aizsardzību, pameklējiet veikalos īpašu apģērbu ar marķējumu UPF 30 un augstāk – tas aiztur lielāko daļu saules staru.
Neskatoties uz to, ka ādas vēzi reti diagnosticē cilvēkiem, kas ir jaunāki par 20 gadiem, tā izplatība bērnu un pusaudžu vidū nemitīgi pieaug. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi aizsargāt ādu no saules jau bērnībā.